Çfarë duhet të mbani mend kur kujdeseni për lëkurë të ndjeshme ose të thatë …

Edhe pse është një sapun trupi që mbizotërohet nga uji, rekomandohet që të përmbajë disa përbërës që luajnë role të ndryshme përveç efektit hidratues sepse është një lëng. Në kujdesin e lëkurës së ndjeshme dhe lëkurës së thatë, mund të thuhet se “duhet të mbahet mend ngritja e nivelit të funksionit barrierë të lëkurës dhe rindërtimi i saj”. Rregulli themelor është që së pari të praktikoni riparimin e funksionit të pengesës. Kur përkeqësohet qarkullimi i gjakut, lëndët ushqyese të nevojshme nuk mund të dërgohen në qelizat pore, qarkullimi bëhet jonormal dhe përfundimisht ndodhin probleme në poret. Ndjej që shumë njerëz thonë: “Kur bën ftohtë, lëkura juaj thahet, kështu që nuk mund të ndihmohet”. Sidoqoftë, duke marrë parasysh situatën në atë kohë, duket se gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga lëkura e thatë gjatë gjithë vitit. Ka kaluar shumë kohë më parë, por mos harroni se paketat e poreve në formë fletë kanë tërhequr vëmendjen. Ende mbaj mend që bëra një budalla me shoqen time më të mirë, duke treguar prizat e keratinës që nxora nga poret e mia. Nëse nuk arrini të identifikoni sapunin e trupit, mund të hiqni edhe përbërësit hidratues që normalisht janë thelbësorë për lëkurën. Për shkak të kësaj, ne do t’ju tregojmë se si të identifikoni një sapun trupi që është i dobishëm për lëkurën e thatë. Meqenëse metabolizmi i lëkurës është veçanërisht aktiv gjatë orëve të gjumit, mund të thuhet se nëse mund të merrni kohë për të fjetur me chitin, metabolizmi i lëkurës do të bëhet më aktiv dhe njollat ​​do të kenë më pak gjasa të mbeten. Sa i përket kujdesit për lëkurën pak kohë më parë, unë nuk u kushtoja vëmendje parimeve dhe parimeve të të gjithë trupit që ndërton një lëkurë të bukur. Konkretisht, është njësoj si të vazhdosh të japësh vetëm pleh pa kultivuar fare fushat. Për lëkurën e ndjeshme, është e lehtë të futesh në telashe të lëkurës sepse funksioni i barrierës që mbron lëkurën është dobësuar për një kohë të gjatë për shkak të mungesës së lagështisë dhe sebumit në lëkurë çdo ditë. .. Shtë e rëndësishme të aplikoni vaj ose krem ​​për të lagur sa më shpejt që të dilni nga banjë, por kushtojini vëmendje përbërësve që përbëjnë sapunin e trupit dhe si ta lani atë për të përsosur parandalimin e lëkurës së thatë. Më vjen mirë nëse ju merrni atë. Nëse poret shkaktojnë telashe, lëkura do të duket më shumë si luleshtrydhe dhe poret do të bëhen më të dukshme, duke e bërë lëkurën të duket e shurdhër. Nëse dëshironi të zgjidhni problemet e poreve, duhet të bëni kujdes të synuar të lëkurës. Nëse lagështia në lëkurën tuaj avullohet dhe poret thahen, mendohet se poret do të futen në telashe, kështu që në vjeshtë dhe dimër, duhet të bëni më shumë kujdes se zakonisht. Mund të jetë paksa shqetësuese të shkoni te mjeku për të parë nëse keni lëkurë të ashpër, por nëse keni provuar gjëra të ndryshme dhe lëkura e ashpër nuk zhduket, mos hezitoni të shkoni te një dermatolog. te Predispozicioni për puçrrat zakonisht ndryshon nga mosha në moshë. Ka shumë precedentë për njerëzit që kanë luftuar me puçrra të përhapura gjatë pubertetit dhe të cilët nuk mund të priten në copa pas moshës 25 vjeç. Lëkura e ndjeshme është një gjendje në të cilën toleranca natyrore e lëkurës zvogëlohet dhe nuk mund ta përmbushë siç duhet rolin e saj, dhe shpesh ndodh që të shfaqen shumë probleme të lëkurës.

コメント

タイトルとURLをコピーしました