Çfarë është lëkura e thatë?

Përveç muskujve të fytyrës, ka edhe muskuj që janë të bashkangjitur nga shpatullat ose qafa në fytyrë, kështu që nëse ajo pjesë “plaket”, nuk do të jetë e lehtë të vazhdoni të mbështesni lëkurën dhe do të ndodhin rrudha. . Meqenëse është një sapun trupi që përdoret shumë natyrshëm, unë dua të zgjedh një që është i butë për lëkurën. Sidoqoftë, disa sapunë për trupin mund të shkaktojnë acarim të lëkurës. Nuk mund të thuhet se ka vetëm një arsye për të pasur një lëkurë të ndjeshme. Në rrethana të tilla, është e rëndësishme të rishikoni jo vetëm faktorët e jashtëm siç janë kujdesi për lëkurën, por edhe faktorët e brendshëm të simbolizuar nga dieta ose stresi nëse planifikoni ta riktheni atë. Ndiheni ndonjëherë në ankth sepse lëkura juaj është e thatë çdo ditë? Nëse nuk bëni asgjë për të thënë: “Ju keni një lëkurë të thjeshtë të thatë!?”, Mund të bëhet e tmerrshme dhe e frikshme. Beenshtë theksuar se në rastin e sapunit të trupit, i cili është gjithëpërfshirës, ​​fuqia pastruese është shumë e fortë dhe vaji hiqet shumë, duke shkaktuar lëkurë të thatë ose lëkurë të ashpër, dhe anasjelltas, shkakton sekretim të tepërt të vajit Unë kam Shumë njerëz po punojnë shumë në kujdesin e lëkurës për ta mbajtur lëkurën e tyre të pastër dhe të bardhë, por mendoj se më pak se 20% e njerëzve po punojnë me njohuri vërtet të besueshme. Pas marrjes së një banjë, është e rëndësishme të përdorni në mënyrë efektive kremin ose vajin për të lagur, por shpresojmë që të merrni parasysh përbërësit e sapunit të trupit dhe si ta lani atë për të parandaluar tharjen e lëkurës. .. Edhe nëse jeni një person që zakonisht e mbani në mend, si p.sh. “Nëse digjeni nga dielli dhe e injoroni pa ndërmarrë ndonjë veprim, do të merrni njolla!” .. Ndoshta edhe ju jeni duke punuar shumë çdo ditë në kujdesin e lëkurës, të rrethuar nga një mori produktesh kozmetike dhe informacione bukurie. Sidoqoftë, nëse metoda e kryerjes së kujdesit për lëkurën nuk është e drejtë, kjo do të çojë në lëkurë të thatë. Nuk është një ëndërr të normalizosh “funksionin hidratues” që ka fillimisht shtresa e lëkurës, për të mos përmendur që kremrat dhe locionet për “lëkurën e ndjeshme” parandalojnë tharjen e lëkurës. “Unë përdor kozmetikë zbardhuese vetëm kur dielli i verës është i fortë” dhe “Unë përdor kozmetikë zbardhues vetëm kur digjem nga dielli”. Në një gjendje të tillë, mund të thuhet se nuk mjafton si masë kundër njollave të moshës, por melanina brenda lëkurës është aktive pavarësisht stinës. Mund të thuhet se lëkura e thatë dëmtohet drejtpërdrejt për shkak të përkeqësimit të funksionit barrierë të lëkurës, dhe lëkura është e përshtatshme për të humbur freskinë dhe rrudhat e saj. Nëse lini lëkurën e ashpër ashtu siç është, puçrrat do të rriten dhe nuk mund të eliminohen lehtësisht vetëm nga kujdesi i arsyes së shëndoshë. Edhe kështu, kur bëhet fjalë për lëkurën e thatë, mbështetja vetëm te hidratimi shpesh nuk është e mirë, prandaj është e vështirë. Nëse keni probleme me poret, mund të keni lëkurë si luleshtrydhe ose pore më të mëdha që mund ta bëjnë lëkurën tuaj të duket e venitur. Nëse dëshironi të heqni qafe problemet e poreve, duhet të bëni kujdes të synuar të lëkurës. Kur keni probleme me lëkurën tuaj, është e domosdoshme të përmirësoni fuqinë tuaj natyrale shëruese pa aplikuar asgjë në lëkurën tuaj në mënyrë që ta bëni lëkurën tuaj të bukur.

コメント

タイトルとURLをコピーしました