Edhe për produktet kozmetike që janë kudo …

Mund të thuhet se kujdesi themelor i lëkurës për aknet është pastrimi i papastërtive të tilla si sebumi ose lëkura e vdekur që nuk ka nevojë të lahet pa e prerë, dhe pastaj ta lagni pa i prerë. Kjo është saktësisht e njëjtë për puçrrat që gjenden kudo në trup. Essentialshtë thelbësore që “kur të ktheheni nga zyra, të mund të hiqni plotësisht papastërtitë nga përbërja dhe sebumi”. Nëse nuk mund ta bëni këtë në mënyrë të përsosur, madje mund të thoni: “Ju duhet të hiqni dorë nga zbardhja!” Shumica e njerëzve mendojnë se “toneri është më i dobishmi sepse kërkon hidratues si një trajtim për lëkurën e thatë!”, Por në thelb, locioni është i drejtpërdrejtë. Isshtë e pamundur të mbash ujë. Nëse vendoset nën emrin e “sapunit të trupit” në qytet, pothuajse mund të jeni të sigurt se ka pastrues. Prandaj, është e rëndësishme të jeni të kujdesshëm për të marrë diçka që nuk ka efekt të keq në lëkurën tuaj. Për njerëzit me lëkurë të ndjeshme që ndihen të ngarkuar edhe me produkte kozmetikë që janë të kudondodhur, kujdesi për lëkurën që shtyp acarimin është i domosdoshëm. Ndryshoni kujdesin tuaj të zakonshëm në diçka që nuk është shumë stimuluese. Të shkosh në spital për të trajtuar lëkurën e ashpër mund të jetë pak a shumë e ndrojtur, por ata që “kanë bërë atë që mund të mendojnë por nuk bëhen më mirë” duhet të drejtohen menjëherë te një dermatolog. .. Ndryshe nga kthimi në shtëpi, sapuni për larjen e fytyrës që përdoret gjatë orëve të mëngjesit nuk heq përbërjen dhe papastërtitë, kështu që do të ishte e mençur të përdorni diçka që është e butë për lëkurën dhe jo e fortë nëse ka fuqi pastruese. Lëkura e ndjeshme e shkaktuar nga alergjitë kërkon trajtim nga një specialist, por nëse cikli jetësor është i predispozuar ndaj lëkurës së ndjeshme, riparimi i tij do të rikthejë lëkurën e ndjeshme. Mendohet se gjëja e rëndësishme në kujdesin e lëkurës së ndjeshme ose të thatë është të “përforconi dhe përsosni funksionin barrierë të lëkurës”. Premisa kryesore është që së pari të kryhen riparime në funksionin e pengesës. Mësova se hidratimi është thelbësor në kujdesin e lëkurës. Në varësi të mënyrës se si e përdorni locionin për ta mbajtur atë të lagur, jo vetëm gjendja e lëkurës tuaj por edhe pasta e përbërjes do të jetë çuditërisht e ndryshme, kështu që unë do të doja ta përdorja locionin plotësisht. Nëse keni probleme me poret, lëkura juaj do të duket si luleshtrydhe ose e gjerë, dhe lëkura do të duket e venitur. Nëse dëshironi të heqni qafe problemet e poreve, duhet të bëni kujdesin e duhur për lëkurën. Nëse vërtet dëshironi ta “bëni lëkurën tuaj të bukur pa larë fytyrën tuaj!”, Importantshtë e rëndësishme të mësoni plotësisht kuptimin e vërtetë të “mos e lani fytyrën tuaj” në mënyrë që të mos keqkuptoheni. Qarkullimi i lëkurës ndodh më fuqishëm gjatë orëve të gjumit, kështu që nëse fle mjaftueshëm, qarkullimi i lëkurës do të marrë vrull dhe njollat ​​do të zhduken më shumë. Thuhet se efekti hidratues është më i lartë menjëherë pasi të keni larë me ujë në lëkurë sesa pasi të keni larë për ca kohë. Pjesa më e madhe e sapunit të trupit është ujë, por për shkak se është një lëng, rekomandohet që të përmbajë përbërës të ndryshëm që tregojnë efekte të ndryshme, përfshirë efektet hidratuese.

コメント

タイトルとURLをコピーしました