Kur funksioni i pengesës bie …

Lëkura e ndjeshme vuan nga mungesa e sebumit ose lagështisë gjatë gjithë vitit dhe bëhet e thatë, dhe funksioni i barrierës që mbron lëkurën mbetet i dobët për një kohë të gjatë, kështu që problemet e lëkurës ka të ngjarë të ndodhin. Nëse ofrohet nën emrin “sapun trupi” në supermarkete, mendoj se pjesa më e madhe e fuqisë pastruese është në një nivel që nuk paraqet problem. Duke pasur parasysh këtë, është e rëndësishme të merrni diçka që nuk dëmton lëkurën tuaj. Lidhur me njollat, melanina ruhet në lëkurë për një periudhë të gjatë kohore, dhe nëse doni të hiqni njollat, do të duhet e njëjta kohë sa u desh të shfaqeshin si njolla. Unë u mësova. Për gratë që po përpiqen të “zbardhin lëkurën”! Unë pohoj se është e pamundur të marrësh lëkurë të bardhë pa ndonjë vështirësi. Në vend të kësaj, pse të mos provoni “zakonin e synimit për zbardhjen” që njerëzit që kanë ndryshuar nga errësira në të ndershme kanë vazhduar të praktikojnë? “Për njerëzit japonezë, nuk është e pazakontë që njerëzit të marrin lëkurë të thatë duke bërë një banjë për një kohë të gjatë ose duke larë shumë vaj nga lëkura e tyre, ndoshta sepse ata mendojnë se mund të heqin qafe lodhjen e tyre në banjë.” Disa dermatologët po e bëjnë këtë. Duke kryer kujdesin e lëkurës, probleme të ndryshme në lëkurë nuk do të ndodhin, dhe është e përshtatshme për ta bërë lëkurën të qartë dhe të lehtë për t’u bërë. Duket se ka shumë njerëz që po punojnë për kujdesin e lëkurës për ta mbajtur lëkurën e tyre të pastër dhe të bardhë, por në të vërtetë, ka vetëm disa njerëz që e bëjnë atë me njohuri të forta. Nuk është ekzagjerim të thuhet. Kur uji humbet, zona përreth poreve bëhet e ngurtë dhe nuk mund të mbahet e mbyllur. Me fjalë të tjera, poret janë të mbushura me substanca të panevojshme si mbetjet e përbërjes, papastërtitë dhe mikrobet. Sigurisht, muskujt e fytyrës janë muskujt që drejtohen nga shpatullat ose qafa në fytyrë, kështu që kur fuqia e asaj pjese bie, bëhet e vështirë të mbash ngritjen e lëkurës dhe të shfaqen rrudhat. Pas dushit, është e rëndësishme të lagni me vaj ose krem, por unë do të isha mirënjohës nëse mund të parandalonit tharjen e lëkurës duke i kushtuar vëmendje përbërësve dhe përdorimit të vetë sapunit të trupit. Njerëzit për të cilët thuhet se janë njerëz modernë nuk mund të lirojnë stresin, kështu që nëse pastroni me shkumë pastrues fytyre ose locion për trajtimin e akneve, por nuk po bëheni më mirë, keni stres. Supozohet se është shkaku. Kur zvogëlohet funksioni i pengesës, acarimi nga jashtë trupit shkakton lëkurë të ashpër dhe për të mbrojtur lëkurën nga acarimi, sekretohet një sasi e madhe e sebumit dhe shumë njerëz ngjiten. Shtë e rëndësishme që vazhdimisht “të hani ushqime që janë të mira për zbardhjen”. Kjo faqe në internet po ju informon për “çfarë lloj ushqimi ka një efekt pozitiv në zbardhjen?” Mendohet se efekti hidratues është më efektiv menjëherë pas bërjes së një banje me ujë të mbetur në sipërfaqen e lëkurës sesa pasi të keni marrë pak kohë pasi të keni larë. Në shumicën e rasteve, njollat ​​ngrihen në sipërfaqen e lëkurës për shkak të metabolizmit dhe zhduken shpejt, por kur pigmenti i melaninës bëhet më shumë sesa është e nevojshme, ai qëndron në lëkurë dhe shndërrohet në njolla.

コメント

タイトルとURLをコピーしました