Kur të kruhen …

Duke zbatuar kujdesin për lëkurën, ju mund të parandaloni shumë probleme të lëkurës përpara se të ndodhin, dhe mund ta bëni vetë lëkurën tuaj me një buding puding që ka një përbërje të këndshme. Për të ndaluar lindjen ose përkeqësimin e puçrrave në adoleshencë, është e rëndësishme të përmirësoni mënyrën tuaj të jetës. Sigurohuni të mbani mend që të shmangni puçrrat në adoleshencë. Nëse vazhdoni të keni lëkurë të ashpër, do të keni puçrra, etj., Dhe nuk do të jeni në gjendje të shëroheni shpejt me të gjithë trajtimin që keni bërë deri më tani. Veçanërisht për lëkurën e thatë, mendoni se vetëm lagështimi nuk mjafton në shumicën e rasteve. Nëse puçrrat e njërit prej shokëve të mi të klasës kanë lëkurë të lëmuar, “Pse vuani nga puçrrat në adoleshencë?” “Çfarë lloj dore mund të përdorni për të eleminuar aknet në adoleshencë?” Mendoj se keni menduar. Edhe nëse i kushtoni vëmendje kujdesit të lëkurës 365 ditë në vit, problemet e lëkurës do të shfaqen njëra pas tjetrës. A janë të veçanta për mua ato shqetësime? Do të doja të dija se çfarë mbajnë kokën njerëzit e tjerë. Edhe ata që gjithmonë mendojnë për të, të tilla si “Nëse digjeni në diell, mos u kujdesni për të dhe mos e shikoni, do të keni njolla!” “Mund të ndodhë. Nëse përmirësoni rrjedhën e gjakut duke ushtruar zakonisht, ju mund të jeni në gjendje të promovoni qarkullimin dhe ta bëni zbardhjen e lëkurës tuaj më të bukur. Disa mund të thonë se ata janë gjithmonë të zënë me punë dhe nuk flenë aq gjatë. Sidoqoftë, nëse dëshironi zbardhjen, duhet të mbani kohën e gjumit. Nëse i lini rrudhat në cepat e jashtëm të syve ashtu siç janë, ato do të gdhenden në një mënyrë të dukshme pa asnjë kufizim, kështu që nëse nuk kujdeseni për to menjëherë pasi t’i gjeni, mund të jetë e frikshme. Kur lani fytyrën me sapun për larjen e fytyrës, lëkura, e cila normalisht duhet të jetë me aciditet të dobët, bëhet alkaline për një kohë të shkurtër. Kur lani fytyrën me sapun për larjen e fytyrës, ajo ndihet e ngurtësuar sepse lëkura juaj është alkaline. Nëse dëshironi të mbani një funksion të fortë pengese për të parandaluar lëkurën e ashpër, është thelbësore të merrni masa “hidratuese” duke përdorur një locion që përmban qeramide që ka rolin e ruajtjes së lagështisë në të gjithë shtresën e kornemës. Kruajtja shpesh gërvishtet pa vetëdije lëkurën, edhe kur fle. Njerëzit me lëkurë të thatë duhet të përpiqen të presin thonjtë e tyre për të shmangur dëmtimin e pavëmendshëm të lëkurës së tyre. Understandshtë e kuptueshme që disa njerëz japonezë preferojnë një banjë të nxehtë, por uji i nxehtë jashtëzakonisht i irritueshëm për lëkurën, dhe dhjami që tregohet si një përbërës hidratues për lëkurën është absurd. Thuhet se është faktori më i madh për tharjen lëkura sepse heq ndërkohë. Mund të jetë paksa shqetësuese të shkoni te mjeku për trajtim të ashpër të lëkurës, por nëse “provoni diçka por lëkura e ashpër nuk normalizohet”, duhet të shkoni te një dermatolog me një vendim të shpejtë për ta hequr qafe atë. Shtë e nevojshme të thuhet: “Kur të ktheheni në shtëpi, hiqni papastërtitë nga përbërja ose sebumi juaj”. Nëse kjo nuk mund të bëhet me siguri, nuk është e ekzagjeruar të thuash se “zbardhja është e padobishme aq sa mendoni!”

コメント

タイトルとURLをコピーしました