Nëse keni lëkurë të ndjeshme, rrënjët e së cilës janë alergjike …

Nëse keni probleme me poret, lëkura juaj do të duket më shumë si luleshtrydhe ose poret tuaja do të zgjerohen, dhe e gjithë lëkura juaj do të duket më e errët. Në mënyrë që të kapërceni problemet e poreve, keni nevojë për kujdes të synuar të lëkurës. Në shumë raste, njollat ​​shtyhen në sipërfaqen e lëkurës për shkak të metabolizmit dhe përfundimisht zhduken, por nëse gjenerohet shumë pigment melanine, ajo do të qëndrojë në lëkurë dhe do të kthehet në njolla. Nëse lëkura juaj është e thatë rregullisht, është më mirë të zgjidhni një sapun trupi që është i pasur me përbërës hidratues. Kur merret parasysh lëkura, është e rëndësishme që të lagni plotësisht nga metoda e përzgjedhjes së sapunit të trupit. Në rastin e sapunit të zakonshëm të trupit, thuhet se ekziston një precedent që fuqia pastruese është shumë e fortë dhe vaji lahet tepër, duke rezultuar në lëkurë të thatë, lëkurë të ashpër dhe anasjelltas, sekretim të tepërt të vajit. ajo Menjëherë pasi të dilni nga banjë, është e rëndësishme të lagni me vaj ose krem, por unë do të doja që të keni kujdes për parandalimin e lëkurës së thatë duke i kushtuar vëmendje përbërësve të sapunit të trupit dhe metodës së pastrimit. Mbani në mend se është më hidratuese të dilni nga banjë me ujë në sipërfaqen e lëkurës sesa të kujdeseni për lëkurën disa minuta pasi të keni larë. Kur kam një mik që është në të njëjtën moshë dhe ka lëkurë të lëmuar, pyes veten: “Pse po e kaloj të vështirë puçrrat në adoleshencë?” “Çfarë lloj kujdesi duhet të bëj për të hequr qafe puçrrat në adoleshencë?” A keni menduar ndonjëherë ka qene? Ndryshe nga kthimi në shtëpi, sapuni për larjen e fytyrës i përdorur pas zgjimit nuk pastron përbërjen ose njollat, kështu që nëse është i butë me lëkurën dhe ka fuqi pastruese, rekomandohet një produkt më i dobët. Metabolizmi i lëkurës suaj është veçanërisht i fuqishëm ndërsa jeni në dysheme, kështu që nëse jeni të kujdesshëm për të fjetur mjaftueshëm, qarkullimi i lëkurës suaj do të jetë më aktiv dhe njollat ​​tuaja do të zhduken. Nuk ka dyshim se do të ndodhë. Ka kozmetikë të ndryshëm që mund të mbulojnë poret, por shpesh është e pamundur të identifikosh shkakun e mbylljes së poreve fort, dhe t’i kushtosh vëmendje stilit të jetës tënde siç është gjendja e gjumit dhe përmbajtja dietike. Mund të thuhet se është thelbësore. Duket se shumë njerëz po i përkushtohen kujdesit të lëkurës për ta mbajtur lëkurën e tyre të pastër dhe të bardhë, por jo shumë njerëz e bëjnë atë me njohurinë e duhur. Nëse keni një lëkurë të ndjeshme që është e rrënjosur në alergji, është thelbësore të shihni një mjek, por nëse keni një lëkurë të ndjeshme që shkaktohet nga stilet e jetesës të lidhura me mënyrën e jetesës, thuhet se nëse e përmirësoni atë, lëkura juaj e ndjeshme gjithashtu do të shërohet. Une kam. Kur uji privohet, fleksibiliteti rreth poreve humbet gjithashtu, duke e bërë të vështirë mbajtjen e tyre të mbyllur. Prandaj, mbetjet e përbërjes, papastërtitë, mikrobet, etj do të mbeten në poret. Shumë shpesh, ajo që po përpiqeshit të bënit për të zbukuruar lëkurën tuaj në të vërtetë nuk kishte ndonjë kuptim. Gjithsesi, procesi i lëkurës së bukur fillon me mësimin e bazave. Nuk është çudi që disa njerëz preferojnë banjot e nxehta, por uji i nxehtë jashtëzakonisht i pazakontë është negativ për lëkurën dhe shpejt e privon lëkurën nga përbërësit e saj hidratues. Prandaj, thuhet se është një nxitje e pariparueshme për lëkurën e thatë.

コメント

タイトルとURLをコピーしました