Për shkak të lëkurës së thatë …

Saidshtë thënë se shkaku i puçrrave është se sebum është bllokuar në poret, dhe bakteret puçrra që përdorin sebum si lëndë ushqyese rritet, duke shkaktuar inflamacion dhe përkeqësim. Shumë njerëz thonë: “Unë kam kozmetikë për zbardhjen”, me qëllim që të zbardh lëkurën, por mund të thuhet se është krejtësisht e padobishme nëse lëkura nuk merret mirë. Nuk mund të thuhet se është e drejtë për mua që të tjerët po i kushtohen vetes qëllimit të lëkurës së bukur. Mendoj se do të duhet pak kohë, por është e rëndësishme të provoni gjëra të ndryshme. Beenshtë theksuar se rrudhat janë të dukshme afër syve sepse lëkura është e hollë. Krahasuar me trashësinë e lëkurës afër faqeve, qoshet e jashtme të syve ose poshtë syve janë vetëm gjysma dhe qepallat janë vetëm një e treta aq e hollë. Thuhet se nëse lëkura është e thatë dhe epidermës i hiqet uji, keratina nuk do të qërohet lehtë dhe do të bëhet më e trashë. Në një gjendje të tillë, edhe nëse përqendroheni në kujdesin e lëkurës, përbërësit e rëndësishëm nuk mund të hyjnë në lëkurë, kështu që efekti është i dobët. Menjëherë pasi të dilni nga banjë, është e nevojshme të lagni me krem ​​ose vaj në mënyrë efektive, por kini kujdes në lidhje me vetë sapunin e trupit dhe mënyrën e larjes së tij, dhe është i përsosur për parandalimin e lëkurës së thatë. Ju lutemi, bëjeni atë. Kur përkeqësohet qarkullimi i gjakut, lëndët ushqyese të rëndësishme nuk mund të dërgohen në qelizat pore, metabolizmi bëhet jonormal dhe si rezultat, problemet ndodhin në poret. Përveç muskujve të fytyrës, ka edhe muskuj që bashkohen nga shpatullat ose qafa në fytyrë, kështu që kur ato zbuten, nuk mund të mbështesin më lëkurën dhe rrudhat. Palosjet ose rrudhat nasolabiale nuk mund të fshehin moshën tuaj. Thuhet se “pavarësisht nëse dukeni më i ri se mosha juaj aktuale” gjykohet nga prania ose mungesa e kësaj rrudhe nasolabiale dhe rrudhave. Lëkura e thatë është një gjendje në të cilën lëkura ka mungesë uji, i cili është burimi i lagështisë. Lëkura që ka humbur ujë të vlefshëm zhvillon inflamacion për shkak të bikinit, etj., Dhe bëhet e ashpër dhe e ashpër. Njerëzit që thuhet se janë njerëz modernë shpesh nuk janë në gjendje të lirojnë stresin, kështu që nëse thoni se jeni duke përdorur shkumë pastrues fytyre ose locion që thuhet se është efektiv kundër akneve, por pothuajse nuk ka asnjë shenjë përmirësimi, stresi mendoj se është sepse po jetoj pa mundur të zgjidh problemin. Nëse keni një lëkurë të ndjeshme të shkaktuar nga alergjitë, është e rëndësishme të shihni një mjek, por për lëkurën e ndjeshme që është baza e jetës së përditshme, nëse e përmirësoni atë, mund të thoni se edhe lëkura e ndjeshme do të shërohet. Nuk ka gabim. Kur uji është zhdukur, ka më pak fleksibilitet rreth poreve dhe nuk është më e mundur t’i mbash të mbyllura. Prandaj, dëgjova që poret janë të bllokuara me mbetje kozmetike, papastërti dhe mikrobe. Ju lutemi të keni kujdes se “kozmetika zbardhuese nuk ka për qëllim të zbatohet vetëm kur të gjenden njolla!” Bëni kujdes të rregullt për të bllokuar aktivitetin e melaninës dhe për ta mbajtur lëkurën tuaj rezistente ndaj njollave. Kur një nga bashkëmoshatarët e mi në të njëjtën moshë ka një lëkurë transparente, “Çfarë më bën të vuaj nga aknet e adoleshencës?” “Çfarë lloj kujdesi duhet të bëj për të përmirësuar aknet në adoleshencë?” A keni menduar ndonjëherë?

コメント

タイトルとURLをコピーしました