Për të qëndruar me lëkurë të pastër të bardhë …

Nëse rrudhat bien në sy afër syve, kjo me siguri do të rrisë moshën nga përshtypja që keni parë, kështu që rrudhat janë shqetësuese dhe është e frikshme të përballeni me njëri-tjetrin. Rrudhat konsiderohen të jenë një armik i madh. Shumë njerëz thonë, “Po ble kozmetikë për zbardhjen”, sepse jam në ankth për zbardhjen, por nëse lëkura ime nuk pranohet mirë, është pothuajse gjithmonë e kotë. Nëse keni probleme me poret, lëkura juaj do të duket më shumë si luleshtrydhe ose poret tuaja do të zgjerohen, duke e bërë lëkurën tuaj të duket e shurdhër në përgjithësi. Nëse dëshironi të heqni qafe problemet e poreve, duhet të bëni kujdes efektiv të lëkurës. Sa i përket njollave të moshës, mendohet se melanina është grumbulluar në lëkurë për një periudhë të gjatë kohore, kështu që më thanë që nëse doni të hiqni njollat ​​e moshës, do të marrë të njëjtën kohë që u desh për njollat ​​e moshës për të formuar. Nëse bëhet kruarje, ju mund të ngrini thonjtë tuaj pa vetëdije në lëkurën tuaj, edhe nëse jeni në dysheme. Njerëzit me lëkurë të thatë duhet të priten thonjtë, prandaj bëni kujdes që të mos lejoni që roja juaj të dëmtohet dhe të dëmtojë lëkurën tuaj. Edhe nëse jeni të paduruar dhe e teproni me kujdesin e lëkurës, nuk ka gjasa që ta përmirësoni lëkurën tuaj të ashpër me shpejtësi, prandaj është e mençur të siguroheni se e dini se çfarë po bëni kur merreni me lëkurë të ashpër. Nëse do të kuroni lëkurën e ashpër, është e rëndësishme të bëni një jetë të duhur çdo ditë. Në veçanti, rekomandohet të kapërceni lëkurën e ashpër nga brenda të gjithë trupit dhe të bëni lëkurë të bukur duke ndryshuar zakonet e të ngrënit. Ndërsa plakemi, ka mjaft raste kur rrudhat formohen pa e vërejtur madje, “Unë kurrë nuk e dija se kishte një pjesë të tillë!”. Kjo për faktin se lëkura po plaket gjithashtu. Nëse bëni një gabim në zgjedhjen e sapunit të trupit, mund të rrezikoni të hiqni edhe përbërësit hidratues që normalisht janë të nevojshëm për lëkurën tuaj. Pra, le të hedhim një vështrim në metodën e zgjedhjes së sapunit të trupit për lëkurën e thatë. Kur e mendoj, ndiej që poret e mia janë zgjeruar nga 3 në 4 vjet më parë dhe lëkura ime nuk është më e ngushtë. Duket se kjo i bën të dallohen gunga të zeza në poret. Mund të jetë pak keq të shkosh në spital për shkak të lëkurës së ashpër, por nëse thua: “Unë u përpoqa ta bëja, por lëkura ime e ashpër nuk përmirësohet”, duhet të vizitoj menjëherë një dermatolog. Duke kryer kujdesin e lëkurës, ju mund të parandaloni shumë telashe në lëkurën tuaj dhe duhet të jeni në gjendje të merrni një lëkurë të zhveshur verbuese që duket mirë në përbërjen. A nuk është normale të thuash që nuk të intereson frymëmarrja? Ju mund të pyesni veten, “A është e pandashme marrëdhënia midis lëkurës së bukur dhe frymëmarrjes?”, Por është vërtetuar se lëkura e bukur dhe frymëmarrja nuk mund të konsiderohen veçmas. Ka mjaft njerëz që i kushtojnë vëmendje kujdesit të lëkurës në mënyrë që të qëndrojnë me lëkurë të bardhë të pastër, por unë mendoj se ka vetëm disa njerëz që e bëjnë atë me njohuri të forta. Shumë do të thonë: “Zbardhja nuk ka asnjë lidhje me mjedisin e zorrëve”. Sidoqoftë, nëse dëshironi zbardhjen, është e rëndësishme të përmirësoni mjedisin e zorrëve pa dështuar.

コメント

タイトルとURLをコピーしました