Shkaku i puçrrave është se poret janë të bllokuara me sebum.

Të rrethuar nga një numër artikujsh kozmetikë dhe informacione që lidhen me bukurinë, ne po shpenzojmë me dëshpërim kohë në kujdesin e lëkurës gjatë gjithë vitit. Sidoqoftë, nëse e bëni gabim, për fat të keq do të keni lëkurë të thatë. Shumë shpesh po përpiqeni shumë të zbukuroni lëkurën tuaj, por nuk ishte kështu. Mbi të gjitha, rruga për në lëkurë të bukur fillon me mësimin e bazave. Dihet që kur lagështia e lëkurës paqëndrohet dhe poret thahen, dihet se shkakton efekte anësore në poret, kështu që kërkohet kujdes i mirë gjatë muajve të dimrit. Rrudhat ka më shumë të ngjarë të ndodhin pranë syve për shkak të lëkurës së tyre të hollë. Krahasuar me trashësinë e lëkurës në faqe, qoshet e jashtme të syve ose poshtë syve janë gjysma, dhe qepallat janë një e treta. Freckles ka më shumë të ngjarë të shfaqet tek njerëzit me lëkurë që është i prirur për njolla nga rrënjët, kështu që edhe nëse mendoni se mund të trajtoni me kozmetikë zbardhuese, njolla do të ndodhë pothuajse gjithmonë pas një kohe. Do të doja t’u thosha grave që kanë probleme të thonë se lëkura e tyre është e errët. Tooshtë shumë e ëmbël për të marrë lëkurë të bardhë pa asnjë sherr. Përkundrazi, është më mirë të imitoni “zakonin e synimit të zbardhjes” që praktikohej nga njerëz që me të vërtetë u kthyen nga errësira në të ndershme. Lëkura e thatë do të thotë që uji, i cili është burimi i freskisë së lëkurës, është hequr. Nëse nuk keni ujë të mjaftueshëm, lëkura juaj do të inflamohet nga mikrobet dhe do të përfundoni me një lëkurë të përafërt të pakëndshme. Mendoj se nuk është e pazakontë që njerëzit të thonë: “Unë kurrë nuk kam marrë parasysh marrëdhënien midis zbardhjes dhe mjedisit të zorrëve”. Sidoqoftë, nëse doni të zbardhni lëkurën tuaj, duhet të normalizoni mjedisin tuaj të zorrëve. Kur intervistoj gratë, dëgjoj se shumica e tyre janë “Unë dua të kem lëkurë të bukur!”. Nuk është e ekzagjeruar të thuhet se gratë me lëkurë me shkëlqim kanë pëlqim krejtësisht të ndryshëm, dhe ato duken simpatike. Njerëzit që shqetësohen se janë ekspozuar ndaj rrezeve të diellit nuk kanë pse të shqetësohen. Isshtë një kërkesë absolute për të kryer kujdesin e lëkurës në një mënyrë të drejtpërdrejtë. Por para së gjithash, mos harroni të hidratoni. Deri më tani, kujdesi për lëkurën nuk është përqendruar në sistemin e të gjithë trupit që krijon një lëkurë të bukur. Ta themi thjesht, është njësoj si të vazhdosh të spërkatësh plehra çdo ditë pa i kultivuar fare arat. Efekti hidratues është më efektiv menjëherë pas larjes, kur epiderma mban ujë, sesa kujdesi për lëkurën pas një kohe të shkurtër pas larjes. Lëkura e ndjeshme i referohet lëkurës në të cilën funksioni pengesë i lëkurës është zvogëluar ndjeshëm. Jo vetëm thatësia, por kruajtja ose skuqja është e zakonshme. Shkaku i puçrrave është se poret janë të bllokuara me sebum, dhe bakteret e puçrrave që përdorin sebum si një lëndë ushqyese vazhdojnë të rriten, duke çuar në inflamacion dhe përkeqësimin e puçrrave. Nëse është një produkt i shitur me emrin “sapun trupi” në qytet, pothuajse mund të jeni të sigurt se ka pastrues. Prandaj, gjëja e rëndësishme është që ju të blini diçka që nuk ju vë në tendosje lëkurën tuaj.

コメント

タイトルとURLをコピーしました